Ndryshimi mes inspektimeve të "Linatopi"

8 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
|gjatësi =
}}
'''Linatop''' ([[gjuha greke|greqisht]]: ''Λινοτόπιον/Linotópion''; {{lang-mk|Линотопи/Linotopi}}) ishte fshat në qarkun i Kosturit, [[Greqia|Greqi]].<ref>Todor Hristov Simovski (1999). ''Atlas of the Inhabited Places of the Aegean Macedonia Old and New Names''. Türk Tarih Kurumu Basimevi. f. 73.</ref> Në fund të shekullit të 18 [[shqiptarët myslimanë]] bastisën Linatopin dhe [[vllehët]] u larguan.<ref name=Koukoudis/> Shqiptarët më vonë themeluan fshatin [[Zagari|Zagar]] në vendin të Linatopit.<ref name=Koukoudis>Asterios Koukoudis (2003). ''The Vlachs: Metropolis and Diaspora''. Zitros. f. 383.</ref>
<!-- == Gjeografia == -->
<!-- == Demografia == -->
29

edits