Dallime mes rishikimeve të "Nili"

36 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
No edit summary
[[Skeda:Cataractnilerp.png|thumb|left|180px|Kataraktet e lumit Nil]]
 
'''Nili''' ([[Gjuha Arabe|arabisht]]: النيل ''an-nīl''), në [[Afrikë]], është lumi më i gjatë në [[Afrikë]] dhe në botë. Luminai Nilu ezbulua përbëjnënga Niliblerton ifazliu bardhë, Nili i Kaltër dhe Atbara. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Lumin Nil e përbëjnë Nili i bardhë, Nili i Kaltër dhe Atbara. Lumi ka gjatësi prej 6 672 km.
 
Nili I bardhe buron nga [[Liqeni Viktoria]] ne [[Uganda|Ugande]] dhe ne Khartum te [[Sudani]]t bashkohet me Nilin Blu nga [[Etiopia]] per te formuar Nilin. Rreth 300 milion m<sup>3</sup> uje rrjedh ne Nil cdo dite.
Anonymous user