Ndryshimi mes inspektimeve të "Kristalet"

48 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
* Rrjet kristalor me strukturë kubike të centuar në qendër, formojnë metalet alkaline, [[Hekuri|Fe]], [[Kromi|Cr]], W, Vanadi.
Si pasojë e lidhjes metalike, e cila ekziston në këto kristale, metalet farkohen lehtë, janë përcues të mirë të nxehtësisë dhe elektricitetit, nuk janë të tejdukshëm dhe kanë shkëlqim metalik.
 
[[Kategoria: Kimi]]
 
==Referenca==
{{reflist}}