Ndryshimi mes inspektimeve të "Kubizmi"

8 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: File:Juan Gris, 1915, Nature morte à la nappe à carreaux (Still Life with Checked Tablecloth), oil on canvas, 116.5 x 89.3 cm.jpg|thumb|Juan Gris 1915 Kubizmi në natyrë Muzeu i A...)
 
v
[[File:Juan Gris, 1915, Nature morte à la nappe à carreaux (Still Life with Checked Tablecloth), oil on canvas, 116.5 x 89.3 cm.jpg|thumb|Juan Gris 1915 Kubizmi në natyrë Muzeu i Artit-Koleksioni i Leonard A. Lauder]]
 
==Kubizmi==
Përveç impresionismit,e ekspresionizmit në pikturë njihet edhe kubizmi. Kubizmi së pari u paraqit në fund të shekullit XIX nga artisti francez [[Paul Sezan]] [[(1839-1906)]]. Ky artist në pikturat e tija i shndërronte çdo gjë të natyrës në formë gjeometrike. Ky stil i tij i veçantë e bën atë të jetë pararendës i një stili të ri në pikturë që u quajt kubizëm. Ky stil i ri filloi të paraqitet më [[1906]] nga dy artistë të shquar nga [[Gjorgj Braque]]-artist francez, dhe [[Pablo Pikaso]]-artist spanjoll. Ata u takuan më [[1907]] dhe punuan ngushtë së bashku deri sa shpërtheu [[lufta e parë botërore]]. Pikaso dhe Braque ishin eksponentët më të mëdhenjë të këtij stili dhe novatorë të mëdhenj në gjetjen e mënyrave të reja për të shprehur hapësirë dhe për të formuar në pikturë. Ata ishin të ndikuar nga [[Paul Cezanne]], një artist i artit afrikan fisnor dhe skulpturë Iberik. Faza e parë që ata punuan përkrah njëri-tjetrit në periudhën [[1906-1909]] që mund të quhet para kubizëm dhe,pas kësaj,filluan të punojnë së bashku për të promovuar pikëpamjet e tyre mbi atë që u quajt më vonë kubizëm analitike rreth vjeshtë 1909 dhe dimrit [[1911/1912]]. Faza e dytë e kubizmit, e cila fillon nga rreth [[1913]], u quajt kubizëm sintetike. Këto kryeveprat ishin të përbërë nga pjesë të dallueshme mbivendosur,pikturuar ose ngjitur shpesh mbi kanavacë dhe janë karakterizuar nga ngjyrat më të ndritshme shumë. Lëvizja e njohur si kubizëm, ka lindur në komunitetin artistike Montmartre dhe pastaj u zgjerua mjaft, në sajë të ndikimit të artistëve në Montparnasse, promovimin e Henry artit Kahnweiler tregtar. Ai u bë popullor në mënyrë të shpejtë se rreth vitit 1910 kritikët e kanë përmendur këtë stil si një "shkollë kubizëm" e artistëve të ndikuar nga Picasso dhe Braque. Megjithatë,shumë artistë të tjerë që mendonin për veten e tyre duke u zhvendosur në drejtime të ndryshme shumë të Picasso dhe Braque, i cili nga ana e tyre edhe shkuan nëpër disa faza të dallueshme para [[1920]]. Artistë më të njohur ishin: [[Paul Sezan]],[[Gjorgj Barque]],[[Fernand Leger]],[[Pablo Pikaso]],[[Juan Gris]],[[Henri Laurem]],[[Henri Matis]],[[Albert Gleiz]],[[Francis Picabia]] etj.
 
==Referencat==
<references />
 
[[Kategoria:Arte]]