Ndryshimi mes inspektimeve të "Bodil Katharine Biørn"

v
removed Category:Gratë; added Category:Gra using HotCat
(Faqe e re: thumb|Bodil Biørn '''Bodil Katharine Biørn''' ( lindur në 27 maj 1871-22 qershor 1960), e njohur ndryshe si Nënë Katerina, ishte një...)
 
v (removed Category:Gratë; added Category:Gra using HotCat)
Ajo lindi në 27 janar 1871 në [[Kragerø]], [[Norvegji]] në një familje të një pronari të pasur anijesh. Në 1905, pasi studioi [[infermieri]] në [[Gjermani]], ajo u dërgua në kuadër të “Organizatës së Grave Misionare” në [[Perandorinë Osmane]] ku dhe punoi si infermiere misionare në Mezereh, në provincën e Kharberd dhe më vonë në Mush, në Perandorinë Osmane. Në bashkëpunim me misionarët gjermanë ajo hapi shkolla, jetimore dhe klinika mjekësore. Një dëshmitare e gjenocidit armen, së bashku me kolegët e saj ajo shpëtoi jetët e shumë grave dhe fëmijëve të pastrehë. Përmes mediumit të fotografisë dhe ditarit të saj, ajo rrëfeu për ngjarjet tragjike që kishte parë. Në Lindjen e Mesme, Biørn u përkujdes për jetimët armenë në [[Siri]], [[Armeni]] dhe [[Turqi]]. Në 1922 ajo themeloi një jetimore me emrin “Lusaghbyur” në Alexandropol, në Armeninë e Bashkimit Sovjetik. Më pas ajo vijoi të ndihmonte refugjatët armenë në Siri dhe [[Lebanon]]. Ajo vdiq në [[Oslo]], në 22 qershor 1960.
 
[[Kategoria:GratëGra]]