Ndryshimi mes inspektimeve të "Maqedonia e Egjeut"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:Macedonia greece prefectures.png|thumb|right|300px|Shtrirja gjeografike]]
 
'''Maqedonia e Jugut''' ose '''Maqedonia e jugutEgjeut''' ([[Gjuha maqedonase|maqedonisht]]: Егејска Македонија/Egejska Makedonija, [[gjuha greke|greqisht]]: Μακεδονία/Makedonia), është një regjion historik dhe gjeografik në [[Greqia|Greqi]]. Maqedonia mbulon 52 % territorit historiko-gjeografik të Maqedonisë.
== Ndarjet politike ==