Ndryshimi mes inspektimeve të "Evropa Qendrore"

No change in size ,  1 vit më parë
→‎Hidrografia: I fixed a mistake, it wasn't so big, but I still from fixed it
v
Etiketa: përpunim burimi 2017
(→‎Hidrografia: I fixed a mistake, it wasn't so big, but I still from fixed it)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ujërat e Evropës së mesme u takojnë tre pellgjeve detare : të Detit të Veriut, atij Baltik dhe atij të Detit të Zi. Të gjitha rrjedhat ujore të cilat janë të orientuara kah jugu dhe juglindja i takojnë pellgut të Detit të Zi, të cilat janë : Danubi me degët e veta rab, Sava, Tisa, Morava e Çekisë, ndërsa pellgut të Detit Verior i takojnë rrjedhat ujore siq janë : Laba, Vezer dhe Rajna. Rrjedhat në të rëndësishme të cilat i takojnë pellgut të Baltikut janë : Odra dhe Vistulla.
 
Sa i përket liqeneve më i madhi është [[Liqeni Ballaton]] në [[Hungari]], mandej liqenet e Alpeve siç janë : ai i [[Liqeni i Bodenit|Bodenit]], dhe i [[Liqeni i ZhenevësGjenevës|ZhenevësGjenevës]].
 
== Demografia ==
Anonymous user