Dallime mes rishikimeve të "Penkovë"

1.567 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
<!-- == Gjeografia == -->
<!-- == Historia == --><!-- == Demografia == -->
<Fshati penkovë kufizohet ne veri nga kodrat e fshatit lubonjë në lindje me vezhdanishtin ne perendim me lumin shushic dhe ne jug me peshkëpin . Në penkovë ndërthuren gjurmët e vjetra ilire me objektet e sundimit turk.templli i vjeter i majës së qishës periudha ilire .varrezat e kaurve , dhe me poshtë shtrihen varret me çallmë të ushtarakëve të lartë turq.
<!-- == Demografia == -->
Muret janë një histori e gjitha për tu hedhur dritë pasi aty janë mijra skelete dhe behet fjalë per sëmundje ku janë shfarosur një numër i madhë banorësh të penkovës. Ne shtrirjen e saji ne perëndim lubonja e sotëme njihet maja e karamanjollit ku turqit varnin rrebelat që nuk shkonin për nizan.ullinjtë shekullor të azizit bëjnë historinë e vetë pasi nukë i mbajnë mendë sa vjeçar dhe kushë ishin pronarët.fshati eshtë i shtrirë ne një kodër të bukur që qëndron si ballkon mbi detin adriatik me nje panoram magjepse .duke ardhur ne ditët e sotme përbëhet nga fise autoktone si belajt, dalipaj, haxhiraj,pashaj,dhe me vonë nushi,nushaj,jonuzaj,krekaj,labaj aliaj etj. Ea veçanta e këtij fshati është se të gjitha fiset e vjetra janë në një mëhallë duke e quajtur lagja e lartëme.objektet e vjetra kanë qënë të gjitha dy katëshe me bincë dhe shumë karakteristike ne ndërtimin e tyre vlenë të theksohet se ura e penkovës ne lumin shushicë dhe fushat e xhyerinës kanë qënë sinori i vjetër i penkovës së dikurshme .gjithashtu rrapi i skënderbeut ku pushoj skëndrbeu rrugës për kanin ndodhet në fushën e penkovës >
 
== Shih edhe ==
{{Komuna Vllahinë}}