Dallime mes rishikimeve të "Simbolet e Evropës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
[[File:Flag of Europe.svg|thumb|Flamuri i Evropës]]
[[File:Euro coins and banknotes.jpg|thumb|[[Euro]]: monedha dhe banknota]]
'''Simbolet e Evropës''' kanë një histori tё gjatё e cila zё fill që nga kohët e lashta e ku dallohet sidomos figura mitologjike e vetё Evropës. Disa simbole u prezantuan në vitet 1950 dhe 1960 nga [[Këshilli i Evropës]] (KE). Komuniteti Evropian ka krijuar simbole shtesë qysh në vitin 1985, e të cilat u trashëguan edhe nga [[Bashkimi Europian]] (BE) në vitin 1993. Simbolet e tilla të Bashkimit Europian tani përfaqësojnë pozitat politike në mbështetje të pёrpjekjeve të BE-sё nё rrugёn e integrimit evropian, siç mbështetet nga BE në vend të Evropёs si kontinent apo sferë kulturore.
 
== Evropa dhe demi ==