Dallime mes rishikimeve të "Rita Ora"

40 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Rita Sahatçiu Ora''' (e lindur Rita Sahatçiu, 26 nëntor 1990) është një këngëtare dhe aktore [[Britania e Madhe|britanike]] me prejardhje [[shqiptare]]. Suksesi i saj u rrit në shkurt të vitit [[2012]], kur ajo u paraqit me [[Teke (muzikë)|teken]] ''[[Hot Right Now]]'', bashkëpunim me [[DJ Fresh|DJ Fresh-in]], e cila arriti numrin një në [[Mbretërinë e Bashkuar]]. [[Studio Album|Albumi]] i parë i saj ''[[Albumi Ora|Ora]]'', që doli në shitje në gusht të vitit 2012, arriti numrin një në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi përmbante teket Britanike ''[[R.I.P (kënga e Rita Ores)|R.I.P]]'' dhe ''[[How We Do (Party) (këngë e Rita Ores)|How We Do (Party)]]''. Ora ishte artistja me numrin më të madh të tekeve në listën britanike në vitin 2012, me tre teke rradhazi që arritën në pozitën më të lartë. <ref name=":5">[http://www.officialcharts.com/chart-news/unstoppable-rita-ora-scores-debut-official-number-1-album__2347/][http://www.officialcharts.com/chart-news/unstoppable-rita-ora-scores-debut-official-number-1-album-1564/ "Unstoppable: Rita Ora scores debut Official Number 1 album] officialcharts.com. 2 shtator 2012. Marrë nga 15 gusht 2013.</ref>
 
Në janar 2014, [[Adidas]] njoftoi një bashkëpunim projektues me Ritën për markën e tyre, [[Adidas Originals]].<ref>Wilson, Gaby (25 Janar 2014). [http://style.mtv.com/2014/01/15/rita-ora-adidas-originals-collaboration/ Adidas konfirmoi bashkëpunimin Rita Ora për vjeshtë / dimër 2014] MTV. Marrë 8 maj 2014.</ref> Gjithashtu në vitin 2014, kënga ''[[I Will Never Let You Down ( këngë e Rita Ores )|I Will Never Let You Down]]'' arriti numrin katër në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ajo u shfaq në teken "[[Black Widow ( këngë e Rita Ores )|''Black Widow'']] " të Iggy Azalea, e cila arriti numrin pesë në [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Mbretërine e Bashkuar]] dhe [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]]. Në [[2015]], Ora u bë trajnere në serinë e katërt të [[The Voice UK]] dhe, më vonë atë vit, një gjyqtare në serinë e dymbëdhjetë të [[The X Factor (UK TV series)|''The X Factor'']].
 
Albumi i dytë i saj në studio, ''[[Phoenix (Rita Ora)|Phoenix]]'', doli në shitje në nëntor [[2018]]. Tekja ''[[Your Song]]'' arriti numrin dhjetë në Britaninë e Madhe, dhe teket ''[[Anywhere]]'' dhe ''[[Let You Love Me]]'', arritën numrin pesë në Mbretërinë e Bashkuar; kjo e fundit e bëri Orën artisten e parë femër britanike që të ketë gjithësej trembëdhjetë këngë të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.<ref name=occ_record>{{cite web |title=Rita Ora enters Official UK Chart history books with the most Top 10 singles for a British female artist |url=http://www.officialcharts.com/chart-news/rita-ora-enters-official-uk-chart-history-books-with-the-most-top-10-singles-for-a-british-female-artist__24221/ |publisher=Official Charts Company |accessdate=5 October 2018 |date=5 October 2018}}</ref>
[[File:Rita Ora, 9 September 2012 (cropped).jpg|thumb|200px|Ora në [[Prishtinë]], [[Kosovë]] gjatë filmimit të videoklipit "Shine Ya Light" në shtator të vitit 2012.]]
 
Ora filloi të performonte në sesionet e hapura të muzikës në [[Londra|Londër]] dhe, herë pas here, në lokalin e atit të saj.<ref name=":3">[http://www.standard.co.uk/lifestyle/esmagazine/rita-ora-you-have-to-make-yourself-unforgettable-8474575.html][http://www.standard.co.uk/lifestyle/esmagazine/rita-ora-you-have-to-make-yourself-unforgettable-8474575.html "Rita Ora: 'You have to make yourself... unforgettable<nowiki>''</nowiki>]London Evening Standard. 1 shkurt 2013. Marrë 20 korrik 2013.</ref> Në vitin [[2007]], Ora kishte paraqitjen e saj të parë të muzikës kur ajo u shfaq në rrugën e Craig David titulluar "''Awkward''", dhe pastaj përsëri në [[2008]] në "[[Where's Your Love|''Where's Your Love'']]", duke shfaqur Tinchy Stryder. Në të dyja pjesët ajo nuk u kreditua zyrtarisht.<ref name=":0" /> Ajo u paraqit në dy këngë të albumit të James Morrison, "[[Songs for You, Truths for Me|''Songs for You, Truths for Me'']]", si mbështetëse vokaliste. <ref>[https://www.discogs.com/James-Morrison-Songs-For-You-Truths-For-Me/release/2038240 "James Morrison (2) – Songs For You, Truths For Me".]discogs. Marrë 8 maj 2014.</ref>
 
Në vitin 2008, ajo provoi për ''Eurovision: Your Country Needs You'' për [[BBC]] pë t'u bërë garuesja britanike për [[Festivali Evropian i Këngës 2009|Festivalin Evropian i Këngës 2009]] dhe u kualifikua, por më vonë u tërhoq nga konkurrenca pas disa episodeve pasi ajo "nuk u ndje gati" dhe mendoi "ajo sfidë nuk ishte për të"<ref>[http://www.capitalfm.com/artists/rita-ora/news/eurovision-song-contest/ "Rita Ora thotë se ecja në garën e këngës në Eurovizion ruajti karrierën e saj<nowiki>''</nowiki>] Capital Radio. 26 shkurt 2013. Marrë nga 15 gusht 2013.</ref>. Menaxheria e saj, Sarah Stennett (e cila gjithashtu punoi me [[Ellie Goulding]], [[Jessie J]] dhe [[Conor Maynard]]), më vonë i tha [[HitQuarters]] se Ora kishte hyrë në konkurs sepse në atë kohë ajo ndjeu se ishte shansi i saj i vetëm për të gjetur sukses.<ref name=":4">[http://www.hitquarters.com/index.php3?page=intrview/opar/intrview_SStennett1.html Intervista me Sarah Stannett] hitquarters.com. 21 Janar 2013. Marrë nga 1 gusht 2013.</ref> Stennett e siguroi atë se performanca në Eurovizion do të pengonte më shumë se sa të ndihmonte shanset e saj për ta bërë atë si një artiste solo.<ref name=":4" />
 
Mëpas, Stennett mori në kontakt grupin amerikan (Roc Nation), dhe i foli atyre për Orën. Ajo nënshkroi një marrëveshje regjistrimi dhe një marrëveshje botuese me Roc Nation në dhjetor të vitit 2008 dhe ishte një nga sinjalet e tyre të para.<ref name=":4" /><ref>[http://www.mobo.com/news-blogs/rita-ora-files-suit-seeking-departure-jay-zs-roc-nation "Rita Ora ngre padi duke kërkuar largimin nga Roc Nation i Jay Z"]. mobo.com. 18 dhjetor 2015. Marrë nga data 5 janar 2016.</ref> <ref>Sblendorio, Peter (17 dhjetor 2015). [http://www.nydailynews.com/entertainment/music/rita-ora-files-lawsuit-jay-z-record-label-article-1.2469797 "Rita Ora paraqet padi kundër etiketës rekorde të Jay Z, Roc Nation".] nydailynews.com. Marrë 18 dhjetor 2015.</ref> Ajo u shfaq në videon e [[Jay-Z]] për ''Young Forever'' ([[2009]]) dhe videon e [[Drake]], ''Over'' ([[2010]]).<ref>Fleming, Kirsten (7 July 2012). <nowiki>''</nowiki>[http://nypost.com/2012/07/08/hovas-hottie/ Hovas hottie]<nowiki>''</nowiki>.Nju Jork Post. Marrë nga 15 gusht 2012.</ref><ref>Wete, Brad (12 prill 2010).[http://ew.com/article/2010/04/12/drake-over-video/ <nowiki>''Drake over video''</nowiki>][[wikipedia:Entertainment_Weekly|Entertainment Weekly]] Marrë 19 Prill 2010.</ref> Pasi u nënshkrua, Ora regjistroi një album dhe donte ta publikonte atë, por grupi i saj e kundërshtoj atë dhe ajo filloi të punonte në materiale të tjera për albumin e saj debutues.<ref name=":3" />
Në janar 2013, Ora njoftoi se albumi i saj i dytë do të ishte më i qartë dhe do të kishte më shumë drejtim se sa i pari.<ref>Daniels, Collin (14 janar 2013). [http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a450901/rita-ora-second-album-is-much-clearer.html "Rita Ora: 'Second album is much clearer'"]. Marrë 15 janar 2013.</ref> Më 26 shkurt 2013, ajo njoftoi në [[Digital Spy]] se albumi i saj i dytë tregon një kënd të ndryshëm për një "vajzë të partive".<ref>Copsey, Robert (26 shkurt 2013). [http://www.digitalspy.co.uk/music/news/a461755/rita-ora-recording-new-album-in-secret.html "Exclusive: Rita Ora recording new album "in secret"] Spy Digital. Marrë 27 shkurt 2013.</ref><ref>[https://uk.news.yahoo.com/news/rita-ora-ready-honest-new-album-104522357.html "Rita Ora është e gatshme të jetë më e ndershme në albumin e ri".] Spy Digital. Marrë 27 shkurt 2013.</ref> Më 24 maj 2013, Ora ishte kryeakti në "''New Music We Trust''" në BBC Big Weekend i Radio 1.<ref>[http://www.digitalspy.com/music/news/a478978/rita-ora-bruno-mars-calvin-harris-to-play-radio-1-big-weekend.html "Rita Ora, Bruno Mars, Calvin Harris to play Radio 1 Big Weekend"]. ''Digital Spy''.Marrë 1 Shtator 2014.</ref> Më 28 qershor 2013, Ora u paraqit në Fazën e Piramidës në Glastonbury.<ref>[http://www.digitalspy.com/music/summer-festivals/news/a494286/rita-ora-dons-red-tassels-for-pyramid-stage-debut-at-glastonbury/ Ora u paraqit në Fazën e Piramidës në Glastonbury.]  ''Digital Spy''. Marrë 8 maj 2014.</ref>
 
Më 18 maj [[2014]], kënga  "[[I Will Never Let You Down|''I Will Never Let You Down'']]" debutoi në numrin një në listën e Mbretërisë së Bashkuar. Në korrik të vitit 2014, Ora u paraqit me titullin "Black Widow", një bashkëpunim me Iggy Azalea, e cila arriti numrin katër në Britani të Madhe dhe u bë kënga e parë e Orës e cila hyri në listën ''Billboard Hot 100'', duke arritur numrin tre.<ref>[http://www.billboard.com/articles/news/6221978/hot-100-ariana-grande-iggy-azalea-top-10-magic "Ariana Grande, Iggy Azalea Triple Up in Hot 100's Top 10, MAGIC! Still No. 1"]. ''Billboard''. Marrë 1 Shtator 2014.</ref> Më 14 dhjetor 2014, Ora u shfaq në emisionin televiziv ''Christmas in Washington'', filmuar në Muzeun e Ndërtimit Kombëtar.<ref>Thompson, Gayle (9 dhjetor 2014). [http://theboot.com/hunter-hayes-darius-rucker-christmas-in-washington/ "Hunter Hayes, Darius Rucker to Perform at 'Christmas in Washington'"]. theboot.com. Marrë 23 dhjetor 2014.</ref> Më 22 shkurt [[2015]], në ''87th Academy Awards'', ajo realizoi këngën "[[Grateful (song)|''Grateful'']]" të nominuar për Akademinë, e cila shfaqet në filmin ''[[Beyond the Lights]]''.<ref>[http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-31029951 "Oscars 2015: Rita Ora confirmed to perform"] BBC. 28 janar 2015. Marrë nga 31 janar 2015.</ref> Më 28 qershor 2015, Ora lëshoi ​​këngën "[[Poison (Rita Ora song)|''Poison'']]", e cila debutoi në numrin tre në listën e Mbretërisë së Bashkuar.<ref>[http://www.officialcharts.com/charts/singles-chart/20150705/7501/ "Official Singles Chart Top 100 (05 July 2015 - 09 July 2015)"] Listat zyrtare. 15 korrik 2015.</ref>
 
Në dhjetor 2015, Ora ngriti një padi kundër Rock Nation, duke kërkuar lirimin nga kompania dhe duke cituar se kontrata që ajo nënshkroi në 2008 ishte "e pazbatueshme", për shkak të "rregullit shtatëvjeçar" të [[Kalifornia|Kalifornisë]]. Ankesa pohonte se ajo "lejohet të lëshojë një album pavarësisht krijimit të dokumenteve të shumta shtesë për lirimin" dhe se marrëdhënia e saj me Roc Nation ishte "e dëmtuar në mënyrë të pakthyeshme".<ref>Gardner, Eriq (17 Dhjetor 2015). [http://www.hollywoodreporter.com/thr-esq/rita-ora-pointing-lawsuit-roc-849559 "Rita Ora, Pointing in Lawsuit to Roc Nation's New Interests, Demands Freedom"]. Shtetet e Bashkuara. Prometheus Global Media. Marrë 19 dhjetor 2015.</ref><ref>[http://www.telegraph.co.uk/music/news/rita-ora-sues-jay-zs-roc-nation-because-she-no-longer-has-a-rela/ "Rita Ora sues Jay-Z's Roc Nation"].London. 18 dhjetor 2015. Marrë nga 13 janari 2016.</ref> Ankesa e saj gjithashtu vuri në dukje një shkelje të kontratës, duke raportuar se Roc Nation shkeli marrëveshjen e regjistrimit duke marrë në mënyrë të pahijshme një komision prej njëzet përqind të të ardhurave të saj.<ref>[https://www.yahoo.com/news/rita-ora-sues-leave-jay-z-label-064211669.html "Rita Ora sues to leave Jay Z label"]. Yahoo. 18 dhjetor 2015. Marrë nga 7 qershor 2016.</ref> Në janar të vitit [[2016]], Roc Nation ngriti një kundërpadi kundër Orës për shkeljen e kontratës së regjistrimit në [[Nju Jork]].<ref>Marsh, Julia (1 shkurt 2016).  [http://pagesix.com/2016/02/01/jay-zs-roc-nation-files-2-4-million-suit-against-rita-ora/ "Jay Z’s Roc Nation files $2.4 million suit against Rita Ora"]. Marrë 5 qershor 2016.</ref> Ata arritën një zgjidhje në maj 2016. <ref>[[wikipedia:New_York_Supreme_Court|New York Supreme Court]] (27 maj 2016). [https://iapps.courts.state.ny.us/nyscef/ViewDocument?docIndex=nsVF3kxVH92YmHgv7qxb_PLUS_A== "Notice of settlement"] Marrë 1 qershor 2016.</ref>
 
=== ''Phoenix'' ===
Më 26 maj [[2017]], Ora lëshoi ​​këngën e saj të parë teke në pothuajse dy vjet, titulluar "[[Your Song (Rita Ora song)|''Your Song'']]", e cila arriti numrin shtatë në Mbretërinë e Bashkuar.<ref>[https://itunes.apple.com/gb/album/your-song/id1236109564?app=itunes "Your Song - Single"]. [[Apple Inc.|Apple]]. Marrë 17 maj 2017.</ref><ref>[http://www.officialcharts.com/artist/_/rita%20ora/ "Rita Ora"]. Official Charts Company. Marrë 25 gusht 2017.</ref> Kënga shërbeu si krye-[[teke]] nga albumi i dytë në studio të Orës, pasi përpjekjet e mëparshme në reregjistrimin e saj të dytë humbën në padinë e saj kundër etiketës Roc Nation.<ref>[http://www.josepvinaixa.com/blog/rita-ora-second-studio-album/ "Rita Ora, second studio album - New registered tracks!"]. ''josepvinaixa.com''. Marrë 26 maj 2017</ref> Ora u shfaq në ''Big Weekend'' të BBC Radio 1 më 28 maj 2017. <ref>[https://www.bbc.co.uk/events/eppp6q/play/avwfbp/p0548g7n "Videos - Rita Ora - Radio 1's Big Weekend 2017"].[[BBC]].</ref>
 
Në tetor të 2017, Ora lëshoi teken e dytë, "Anywhere" e cila arriti numrin dy duke u bërë e njëmbëdhjeta nga këngët e saj të cilat kanë arritur të paktën pozicionin e dhjetë në listat e Mbretërisë së Bashkuar.<ref name="occ_record" />. Në janar [[2018]], Liam Payne dhe Ora lëshuan këngën "For You", nga fonogramja e filmit ''Fifty Shades Freed'', në të cilën ora merr pjesë si [[aktore]].<ref>{{cite news|last=Davis|first=Jennifer|title=Rita Ora and Liam Payne's Fifty Shades Collab Will Be Your First Favorite Song of 2018|url=http://www.instyle.com/news/rita-ora-liam-payne-fifty-shades-freed-song-for-you|accessdate=19 January 2018|work=[[InStyle]]|date=3 January 2018}}</ref> Në maj, Ora lëshoi këngën, "Girls", duke shfaqur vetëm këngëtare femra, [[Cardi B]], [[Charli XCX]] dhe [[Bebe Rexha]].
 
=== Përkrahjet ===
Në vitin 2010, Ora u paraqit në një fushatë komerciale për kufjet Skullcandy.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=0A6n7HXZGvA Roc Nation + Skullcandy Aviator Headphones cast Rita Ora]. YouTube. Marrë 30 korrik 2011.</ref> Ajo poashtu u shfaq në dy fushata te Calvin Klein, në 2010 dhe 2011.<ref>[http://www.rap-up.com/2011/03/03/video-roc-nations-rita-ora-stars-in-ck-one-campaign/ "Video: Roc Nation’s Rita Ora Stars in ck one Campaign"]. rap-up.com. 3 Mars 2011. Marrë 15 gusht 2013.</ref><ref>[https://models.com/people/rita-ora/year "Rita Ora - Entertainer - detail by year"]. models.com. Marrë 16 Prill 2015.</ref> Në vitin 2013, ajo ishte fytyra e markës italiane sneaker, Superga, dhe fytyra e re e "''Material Girl''", një linjë veshjesh e projektuar nga [[Madonna]].<ref>[https://web.archive.org/web/20130708165618/http://www.superga.co.uk/browse/RitaOra_414_0_0_na_womens_12.html "Rita Ora, the new face & feet of Superga"]. superga.co.uk. Arkivuar nga [http://www.superga.co.uk/browse/RitaOra_414_0_0_na_womens_12.html the original] më 8 korrik 2013. Marrë 20 korrik 2013.</ref> Në shtator 2013, marka kozmetike, Rimmel, njoftoi bashkëpunimin e tyre me Orën për koleksionet e grimcave.<ref>[http://style.mtv.com/tag/red-lipstick "Rita Ora Confirms Rimmel London Collection"]. MTV. 19 Shtator 2013. Marrë 25 Tetor 2013.</ref><ref>[http://www.glamourmagazine.co.uk/news/beauty/2013/10/11/kate-moss-georgia-may-jagger-rita-ora-rimmel-180-party "Rita, Kate & Georgia celebrate Rimmel's 180th birthday in style"]. glamourmagazine.co.uk. 11 Tetor 2013. Marrë 25 Tetor 2013.</ref> Ajo ishte fytyra e dy koleksioneve të Donna Karan 2014, mbledhjes së Resortit dhe koleksionit të vjeshtës / dimrit.<ref>[http://www.marieclaire.co.uk/news/fashion/543780/rita-ora-strikes-a-pose-for-sizzling-dkny-shoot.html "Rita Ora Strikes A Pose For Sizzling DKNY Shoot"]. marieclaire.co.uk. 31 Korik 2013. Marrë 25 Tetor 2013.</ref><ref>Rodulfo, Kristina (31 Korik2014). [http://www.elle.com/news/fashion-style/rita-ora-dkny-campaign "Step Aside, Cara: Rita Ora Stops Traffic as the New Face of DKNY"].''Elle''. Marrë 11 Korik 2014.</ref><ref>Cardiner, Brock (11 Korik 2014). [http://www.highsnobiety.com/2014/07/11/dkny-fall-winter-2014-campaign-rita-ora/#slide-3 "DKNY Fall/Winter 2014 Campaign featuring Rita Ora"]. highsnobiety.com. Marrë 12 Korik 2014.</ref> Ajo është gjithashtu fytyra e aromës së etiketës, DKNY My NY, e frymëzuar nga New York City.<ref>Niven, Lisa (13 Qershor 2014).[http://www.vogue.co.uk/beauty/2014/06/13/rita-ora-for-donna-karan-dkny-my-ny-fragrance "DKNY's New York Girl"].''Vogue''. Marrë 14 qershor 2014.</ref> Në mars të vitit 2014, Ora ishte një nga anëtarët e përzgjedhur të fushatës "Zonja Kryesuese" e Marks & Spencer.<ref>[http://www.campaignlive.co.uk/news/1286622/emma-thompson-annie-lennox-rita-ora-unveiled-marks-spencer-leading-ladies/ "Emma Thompson, Annie Lennox and Rita Ora unveiled as Marks & Spencer 'Leading Ladies'"]. Campaign Live.
 
Marrë 25 Mars 2014.
 
=== Filantropia ===
Më 23 mars 2013, Ora u thir si një mysafire e veçantë në ''Le Bal de la Rose du Rocher'', një ngjarje e organizuar nga [[Karl Lagerfeld]] në [[Monte Karlo]], në ndihmë të Fondacionit Princess Grace.<ref>[http://style.mtv.com/2013/03/25/rita-ora-karl-lagerfeld-monaco/ "Rita Ora Dons Custom Karl Lagerfeld Gown For Monaco Performance"]. MTV. 25 mars 2013. Marrë 17 gusht 2013.</ref> Më 1 qershor 2013, Ora u paraqit në koncertin bamirës të "''Chime for Change''" në stadiumin Twickenham në Londër, i cili solli fonde dhe ndërgjegjësim për çështjet e vajzave dhe grave në mbarë botën.<ref>[https://www.independent.co.uk/arts-entertainment/music/news/chime-for-change-womens-voices-loud-and-clear-a-starstudded-concert-returns-feminism-to-centre-stage-8640802.html "Chime for Change: Women's voices, loud and clear: A star-studded concert returns feminism to centre stage"]. The Independent. 5 gusht 2015</ref> Në dhjetor 2013, së bashku me artistë të tjerë britanikë, ajo filmoi fushatën "Asnjë vend si në shtëpi" me UNICEF UK, në mbështetje të thirrjes së tyre për fëmijët e prekur nga konflikti sirian.<ref>[https://blogs.unicef.org.uk/2013/12/10/syria-ewan-mcgregor-rita-ora-tom-hiddleston-tinie-tempah-emma-bunton-michael-sheen-no-place-like-home/ "No Place Like Home: Watch the film"]. Digital Spy. 29 Maj 2016. Marrë 10 dhjetor 2013.</ref> Më 7 maj 2014, Ora kryesoi fondacionin e tretë vjetor të "''Gabrielle's Gala''" në Old Billingsgate Market, Londër, duke mbledhur para për ''Cancer Research UK''.<ref>[http://www.gabriellesangels.co.uk/events/gabrielle-s-gala/#.VcHonmt5mSM "Gabrielle's Gala"]. GabriellesAngels.co.uk. 5 Gusht 2015</ref>
 
Më 15 nëntor 2014, Ora u bashkua me grupin bamirës Band Aid 30 së bashku me bandat e tjera pop britanike dhe irlandeze, duke regjistruar versionin më të fundit të këngës "[[Do They Know It's Christmas?|''Do They Know It's Christmas?'']]" në Sarm West Studios në Notting Hill, Londër, për të mbledhur para për krizën Ebola të vitit 2014 në Afrikën Perëndimore.<ref>[http://www.telegraph.co.uk/culture/music/music-news/11220735/Band-Aid-30-line-up-revealed.html "Band Aid 30: One Direction among celebrity line-up"]. ''Telegraph''. 11 nëntor 2014. Marrë nga 5 gusht 2015.</ref> Më 14 nëntor 2015, Ora u shfaq gjatë gjysmës së kohës në organizatën bamirëse të UNICEF-it David Beckham "''Match for Children''", mbajtur në Old Trafford, Manchester.<ref>[http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-3318452/David-Beckham-s-UNICEF-charity-match-Manchester-United-old-guard-shine-Paul-Scholes-Michael-Owen-Dwight-Yorke-net-3-1-win-Great-Britain-Ireland-XI.html "David Beckham's UNICEF charity 'Match for Children': Manchester United old guard shine as Paul Scholes, Michael Owen and Dwight Yorke find the net in 3-1 win for Great Britain and Ireland XI"]. Daily Mail. 14 nëntor 2015</ref> Më 9 mars 2016, ajo mbajti një fjalim mbi imigracionin dhe krizën e refugjatëve sirianë në aktivitetin "''We Day UK''" në Londër, organizuar nga ''Free the Children''.<ref>Fletcher, Harry (10 mars 2016). [http://www.digitalspy.com/showbiz/news/a786451/rita-ora-makes-passionate-speech-in-support-of-refugees-attitudes-need-to-change/ "Rita Ora makes passionate speech in support of refugees: "Attitudes need to change""]. Digital Spy. Marrë 11 Mars 2016.</ref>