Dallime mes rishikimeve të "Isokrati"

13 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
 
'''Isocatis''', ''( rreth [[436 p.e.s.]] - [[338 p.e.s.]] )'', lindi në [[Athinë]] në vitin 436 [[p.e.s]] dhe vdiq po këtu në moshen 100 vjeçare ([[338 p.e.s.]]). Ishte [[oratori|orator]] i njohur dhe mësues i [[retorika|retorikës]]. Në [[Kio]] e më von edhe në [[Athinë]] hapi shkollën e oratorisë dhe e ngriti zhvillimin e artit të fjalës. Në shkollën e Isokratit moren mësime historianë, poetë e burra shteti të mëvonshëm. Kishte marredhënie të mira më shumë prijës dhe mbreter të kohës së tij.
 
Ëndrra e tij ishte të gjente një mbret i cili do të bashkonte prijësit grekëhelenë të lashtë në luftë kundër persëve.
 
Nga ky autorë janë ruajtur, pjesërisht jo në origjinal ; 21 ligjërata dhe 9 letra. Ligjëratat e tij janë të përpunuara artistikisht, mirepo gjatësia e tyre të lodh.