Dallime mes rishikimeve të "Apollodori"

1 byte added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎Tituj të veprave: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
No edit summary
'''Apollodori''' ose '''Apollodorus''', ''( rreth [[180 p.e.s.]] - rreth [[109 p.e.s.]] )'', ishte shkrimtarë grekëhelenë i lindur në [[Athina|Athinë]] rreth vitit 180 jetoi diku rreth 70 vite. Ishte nxënës i [[Aristarhu]]t dhe një nga dijetarët më të shumë anëshëm të Greqisë antike. Shkroi shumë vepra e traktate në [[prozë]] e [[poezia|poezi]] por fatkeqësisht nga veprat e tij ka mbetur e ruajtur një pjesë e vogël e tyre. Si vepra më e rëndësishme e tij merret vepra e titulluar "Kronika" e shkruar në vargje që paraqesin një grumbull ngjarjesh që kanë ndodhur nga shkatërrimi i [[Trojës]] e deri te pushtimi romak i Greqisë. Po ahtu si vepër e njohur e tij është edhe traktat i quajtur "Peri theon" (Mbi perënditë) që përbëhet nga 24 libra por fatkeqësisht nga kjo vepër janë ruajtur vetëm disa fragmente. Apollodori llogaritet të jetë edhe përpiluesi i veprës "Biblioteka" e cila është krijuar shumë më vonë (rreth shekullit I-II)
 
Në veprën që i atribohet Apollodorit të quajtur "Biblioteka" gjejmë të dhëna interesante për mitet dhe për [[Ilirët]].