Dallime mes rishikimeve të "Hunedoara"

2 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: {{Qytet |Qyteti = Hunedoara |Stema_figura = ROU HD Hunedoara CoA1.jpg |Stema_artikulli = Stema e Hunedoaras |Pamje = Hunedoara iar...)
 
No edit summary
 
==Demografia==
Viti 1850 regjistroi 1,937 banorë, duke përbërë 1,275 rumunë, 248 hungarezë, 237 gjermanë, 101 sllovakë dhe 86 romë. Banorët që kanë shprehur përkatësinë e tyre fetare janë 992 ortodoks, 370 katolikë grekëoriental, 316 katolikë romakë, 181 reformues, 42 ungjillor dhe 36 jehudë. Viti 1900 regjistroi 4,419 banorë, e përbërë prej 1,987 rumunë, 1,896 hungarezë, 365 gjermanë, dhe 101 sllovakë.
 
Sipas regjistrimit të vitit 2011, popullsia e komunës Hunedoara është 60,525 banorë, duke pasur rënie krahasuar me regjistrimim e mëparshëm më 2002, kur ishin 71,257 banorë.<ref name="kia.hu" />