Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhorxh Stivenson"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Xhorxh Stivenson(9 qershor 1781 - 12 gusht 1848) ishte inxhinier civil dhe inxhinier mekanik anglez. I njohur si "Babai i Hekurudhave", Stivenson u konsiderua nga Victorianët një she...)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
v
'''Xhorxh Stivenson''' (9 qershor 1781 - 12 gusht 1848) ishte inxhinier civil dhe inxhinier mekanik anglez. I njohur si "Babai i Hekurudhave", Stivenson u konsiderua nga Victorianët një shembull i shkëlqyer i aplikimit të zellshëm dhe etjes për përmirësim. Avokati i vetë-ndihmës Samuel Smiles veçanërisht vlerësoi arritjet e tij. Matja e tij hekurudhore prej 4 metrash 14 inç (1435 mm), ndonjëherë e quajtur "matës Stivenson", është matës standard me emër dhe me konventë për shumicën e botës.
 
{{DEFAULTSORT:Stivenson, Xhorxh}}
[[Kategoria:Inxhinierë]]
[[Kategoria:Anglezë]]
[[Kategoria:Lindje 1781]]
[[Kategoria:Vdekje 1848]]