Dallime mes rishikimeve të "Penkovë"

3 bytes added ,  3 vjet më parë
→‎Shih edhe: Rregullova gabimet drejtshkrimore shtova permbajtjen.
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(→‎Shih edhe: Rregullova gabimet drejtshkrimore shtova permbajtjen.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
<!-- == Gjeografia == -->
<!-- == Historia == --><!-- == Demografia == -->
<Fshati penkovë kufizohet ne veri nga kodrat e fshatit lubonjë në lindje me vezhdanishtin ne perendim me lumin shushicshushicë dhe ne jug me peshkëpin peshkëpine. Në penkovë ndërthuren gjurmët e vjetra ilire me objektet e sundimit turk.templlitempulli i vjeter i majës së qishës periudha ilire .varrezatVarrezat e kaurve , dhe me poshtë shtrihen varret me çallmë të ushtarakëve të lartë turq.
Muret janë një histori e gjitha për tu hedhur dritë pasi aty janë mijra skelete dhe behet fjalë per sëmundje ku janë shfarosur një numër i madhë banorësh të penkovës. Ne shtrirjen e sajisaj ne perëndim lubonja e sotëme njihet maja e karamanjollit ku turqit varnin rrebelat që nuk shkonin për nizan.ullinjtëUllinjtë shekullor të azizit bëjnë historinë e vetë pasi nukë i mbajnë mendë sa vjeçar dhe kushë ishin pronarët.fshatiFshati eshtë i shtrirë ne një kodër të bukur që qëndron si ballkon mbi detin adriatik me nje panorampanorame magjepse .magjepsese,duke ardhur ne ditët e sotme përbëhet nga fise autoktone si belajt, dalipaj, haxhiraj,pashaj,dhe me vonë nushi,nushaj,jonuzaj,krekaj,labaj aliaj etj. EaE veçanta e këtij fshati është se të gjitha fiset e vjetra janë në një mëhallë duke e quajtur lagja e lartëme.objektetObjektet e vjetra kanë qënë të gjitha dy katëshe me bincë dhe shumë karakteristike ne ndërtimin e tyre vlenëvlen të theksohet se ura e penkovës ne lumin shushicë dhe fushat e xhyerinës kanë qënë sinori i vjetër i penkovës së dikurshme .gjithashtuGjithashtu rrapi i skënderbeut ku pushojpushoi skëndrbeuSkëndrbeu rrugës për kanin kaninë, ndodhet në fushën e penkovës >
 
== Shih edhe ==
Anonymous user