Dallime mes rishikimeve të "Reaksioni kimik"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 46.252.43.144 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
* '''[[Reaksioni i kondenzimit]] - Dimerizimit'''
* '''[[Reaksioni i zëvendësimit]] dhe zëvendësimit të dyfisht'''
Reaksioni i neutralizimit
Reaksioni i precipitimit
:2 [[Natriumi|Na]] + 2 [[Acidi klorhidrik|HCl]] → 2 [[Kloruri i natriumit|NaCl]] + [[Hidrogjeni|H]]<sub>2</sub>(g)
NaOH + HCl → NaCl + H<sub>2</sub>O
Anonymous user