Ndryshimi mes inspektimeve të "Berati"

80 bytes added ,  1 vit më parë
fotografi
v (U kthye versioni 1909839 i bërë nga 79.106.209.12 (diskutimet))
Etiketa: Undo
(fotografi)
 
====Kështjella====
[[Skeda:Kalaja_e_beratit.jpg|alt=|parapamje|300x300px|Kalaja e Beratit.]]
Kështjella ose kalaja, siç quhet nga beratasit është ndërtuar mbi kodrën shkëmbore në formë trekëndëshi, me perimetër të mureve 1440m, me 24 kulla e me dy porta. Me themelet e saj ilire, e rindërtuar disa herë në shekujt VI, XIII, XV dhe XIX ajo është sot jo vetëm një nga kështjellat më të mëdha të banuara, por edhe një arkiv i gurtë që ofron varietete stilesh dhe kontributesh të epokave të ndryshme: ilire, romako-bizantine, shqiptare e turke. Kështjella është pjesë e legjendës së vjetër e të bukur të Tomorit dhe Shpiragut.
 
====Ura e Goricës====
[[Skeda:berat-ura e gorices.png|thumb|left|250px|Ura e Goricës]]Ura e Goricës është një nga monumentet e kulturës dhe të arkitekturës së Beratit dhe njëkohësisht një nga simbolet e tij. Rreth viteve 1780 me përkujdesjen e Ahmet Kurt Pashës, nga urë druri në pjesën e sipërme, ajo u ndërtua e gjitha prej guri. Ajo u rindërtua përsëri duke marrë pamjen që ruan sot, me parmakë betoni, në vitin 1922 nga bashkia e qytetit. Është 129,3m e gjatë, 5,3m e gjerë, ngrihet 10m mbi lumë dhe ka 7 harqe me hapësira 9 deri 16,7m.
[[Skeda:berat-ura e gorices.png|thumb|left|250px|Ura e Goricës]]
 
====Ndërtesat e kultit====
Disa kapitale dhe kolonada dëshmojnë se në Berat kanë ekzistuar kisha paleokristiane të shekujve IV–VI (Shën Todri). Ndër kishat më të bukura të ndërtuara në shekujt XIII-XIV janë : Shën Mari Vllaherna, Shën Triadha dhe Shën Mëhilli. Në Berat ka edhe një numër ndërtesash të fesë islame, me vlera të shquara arkitektonike e artistike, si: [[Teqeja halevite (Berat)|teqeja e Helvetive]], [[Xhamia e Beqarëve]], [[Xhamia e Plumbit (Berat)|Xhamia e Plumbit]], [[Xhamia e Hysen Pashës]], [[Xhamia e mbretit (Berat)|Xhamia e mbretit]], [[Xhamia e Telelkave]], [[Xhamia e Kuqe (Berat)|Xhamia e Kuqe]] [[Xhamia e Bardhë]] etj. Këto kisha, xhami dhe ndërtesa të tjera urbane, sidomos ansamblet e lagjeve Mangalem, Kala e Goricë, janë perla të arkitekturës mesjetare. Nga përshtypja e veçantë që të krijon ansambli i Mangalemit, Berati është quajtur edhe qyteti i një mbi një dritareve.
[[Skeda:Berat - King Mosque.JPG|parapamje|289x289px|Xhamia Mbret, ne qendren e Beratit|alt=]][[Skeda:berat-mangalemi.png|parapamje|250px|Pamje e Lagjes Mangalem|alt=|majtas]]
[[Skeda:Berat - King Mosque.JPG|s'ka|parapamje|335x335px|Xhamia Mbret, ne qendren e Beratit]]
 
====Arti dhe zejet====
Në Berat është gjetur një vepër e rrallë, epitafi i Glavinicës, një krijim i mirënjohur i vitit [[1373]], i qëndisur në ar, argjend e mëndafsh, që tregon Krishtin e vdekur të kurorëzuar, të rrethuar me shkrime greke.
*[[Nikollaq Mata]] – 2000-2003
*Fadil Nasufi - 2003-2015
*Petrit Sinaj - 2015 e ne vazhdim
 
== Turizmi ==
* [http://darberat.arsimi.gov.al// Drejtoria Arsimore]
* [http://www.yesalbania.info/albania/berat/ Turizmi në Berat]
{{commons|Berat|Berati}}
 
== Referencat ==
<references group="https://www.shije.al/article/268/berati-qyteti-i-bardhe-i-historise-dhe-shijes/" />
 
== Shiko dhe këtu ==
 
{{commons|Berat|Berati}}
* [[Kalaja e Beratit]]
* [[Qytetet e Shqipërisë|Lista e qyteteve të Shqipërisë]]
* [[Turizmi në Shqipëri]]
* [[Rrethi i Beratit]]
* [[Bashkia Berat]]
 
* [[Kalaja e Beratit]]
* [[Qytetet e Shqipërisë|Lista e qyteteve të Shqipërisë]]
* [[Turizmi në Shqipëri]]
* [[Rrethi i Beratit]]
{{Bashkitë dhe Komunat e Rrethit të Beratit}}
{{AL-Vendbanime}}
Anonymous user