Ndryshimi mes inspektimeve të "Europa (mitologji)"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
[[File:"Moreau, Europa onand the bull" - Paestum red-figure chalice krater, signed by AsteasBull.jpg|thumb|Moreau:Evropa në shpinën edhe demitdemi]]
[[File:"Europa on the bull" - Paestum red-figure chalice krater, signed by Asteas.jpg|thumb|Asteas:Evropa në shpinën e demit]]
'''Europa''' ({{lang-el|Εὐρώπη}}) - e bija e Agenorit, mbretit të Sidonit dhe bashkëshortes së tij Telefasës, dashnores së [[Zeusi]]t, zotit suprem.
== Mitologjia ==
Anonymous user