Dallime mes rishikimeve të "Petri II Petroviq-Njegosh"

v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
[[Skeda:Петар II Петровић Његош , песник и владика.jpg|200px|parapamje|Vlladika Petri II Petroviq-Njegosh]]
'''Petri II Petroviq-Negosh''' ([[Gjuha malazeze|malazezisht]]: Petar II Petrović-Njegoš/Петар II Петровић Његош; 13 nëntor 1813 – 31 tetor 1851) ishte sundimtar i [[Mali i Zi|Malit të Zi]] dhe i Mitropolitit të [[Cetinja|Cetinës]] të [[Kisha ortodokse serbe|Kishës Ortodokse Serbe]] (''Vlladikë''), një filozof dhe poet, veprat e të cilit konsiderohen se janë përgjegjëse për modernizimin e Malit të Zi.<ref>Stamatović, Aleksandar (1999). "Митрополија црногорска за вријеме митрополита Петровића". [http://www.rastko.org.rs/rastko-cg/povijest/istorijat/istorijat_3_c.html ''Кратка историја Митрополије Црногорско-приморске (1219-1999)'']</ref>
 
49

edits