Ndryshimi mes inspektimeve të "Sotiraq Naci"

1.321 bytes added ,  1 vit më parë
v
U kthye versioni 1942234 i bërë nga 2A02:582:24B1:F00:5813:9C98:708:B55 (diskutimet): rv-v
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Duke zbrazur
v (U kthye versioni 1942234 i bërë nga 2A02:582:24B1:F00:5813:9C98:708:B55 (diskutimet): rv-v)
Etiketa: Undo
 
{{Pp}}
 
'''Sotiraq Naci''' (lindur më 27 mars 1960) është një [[Poeti|poet]] shqiptar i lindur në [[Gjirokastra|Gjirokastër]], [[Shqipëria|Shqipëri]]. Sotiraq Naci mori mesimet e para te shkolles fillore ne shkollen Vasil Shanto ne Tirane. Rreth viteve 1967-1971 e ne vazhdim shkollen tetevjecare dhe te mesme i ka mbaruar ne Rreshen Mirdite ne vitin 1978. Me pas ka vazhduar disa kurse specilizimi e midis tyre te aktrimit e te rregjizures. Qe ne fillesat e tij dallohej si nje nxenes capken i etur mbas letersise dhe poezise.Fillimet e vjershave te tij e kane zanafillen qe nga fillorja qe i ka botuar here pas here ne revisten "Fatosi" e me vone si publicist ka botuar ne gazetat "Zeri i Rinise","Bashkimi" dhe "Puna". Sot gjendet jashte Atdheut, jeton ne Pire te Greqise prej vitit 2001 e ne vazhdim. Pas nje pauze shume vjecare ka filluar perseri shperthimet e tij ne vargje te cilat jane te vecanta ne menyren e te shkruarit,te ndjeshme e te permallshme si pasoje e mallit dh emigrimit. Poezite e tij jane te vecanta pasi behen teper te lexueshme ne thjeshtesine e tij dhe njekohesisht te terheqin brenda tyre si pasoje e menyres se vecante te te shkruarit!
 
 
{{Shkrimtar-cung}}
{{DEFAULTSORT:Naci, Sotiraq}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1960]]