Dallime mes rishikimeve të "Flamuri i Lituanisë"

U zëvendësua Flag_of_Lithuanian_SSR.svg me Flag_of_the_Lithuanian_Soviet_Socialist_Republic.svg
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars duke përdorur AWB)
(U zëvendësua Flag_of_Lithuanian_SSR.svg me Flag_of_the_Lithuanian_Soviet_Socialist_Republic.svg)
 
[[Skeda:Flag of Lithuania.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë]]
[[Skeda:Flag of the Lithuanian SSRSoviet Socialist Republic.svg|thumb|right|300px|Flamuri i Lituanisë Sovjetike]]
'''Flamuri i [[Lituania|Lituanisë]]''' është një trengjyrësh horizontal me ngjyrë të verdhë, të gjelbër dhe të kuqe. Flamuri u adoptua më [[20 mars]] [[1989]], pothuajse dy vjet pas ri-themelimit të pavarsië nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Para ri-adoptimit, flamuri ishte përdorur nga viti [[1918]] deri më [[1940]], kur [[Lituania]] u okupua dhe u aneksua nga [[Bashkimi Sovjetik]]. Ky flamur kishte ngjyra më të çelta. Pas një okupimi nga [[Gjermania Naziste]] (1941–1945), nga viti [[1945]] deri më [[1989]], Flamuri Sovjetik i Lituanisë përbëhej nga një [[Flamuri Sovjetik|flamur sovjetik]] i kuq me emrin e republikës, pastaj u ndërua me flamurin e kuq me vija të bardha dhe të gjelbra në pjesën e poshtme. Ndryshimi i fundit tek flamuri i tanishëm ndodhi më [[2004]] kur proporcionet e flamurit u ndërruan nga 1:2 tek 3:5.