Ndryshimi mes inspektimeve të "Allahu"

36 bytes removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
[[Skeda:Dcp7323-Edirne-Eski Camii Allah.jpg|parapamje|Kaligrafi e fjalës ''allāh'' në Eski Cami (xhami), [[Edrene]] (Adrianopojë)]]
'''Allahu''' ([[Gjuha arabe|arabishtar]]. الل, =transliterimi allāh''Allāh'') është fjala arabe dhepër [[GjuhaZotin turke|turke]] përfetë abrahamike dhe shënjon emrin''[[zoti]]n.'' Emri 'Allah' përdoret në fenë islame për tëfjala cilësuarshënjon Zotin, i cili konceptohet si unik dhe absolut duke qenë kështu ''de facto'' një emër i përveçëm, megjithëse ka shumë mundësi që të jetë zhvilluar nga një emër i përgjithshëm si pasojë e elipsës (''bashkimit'') së rrokjeve të nyjes ''al'' (arabisht ال ) dhe ''ilāh'' (arabisht إله = Zot, Perëndi) duke i dhënë kësaj trajtën e shquar, pra „''Zoti''“.
 
Sidomos në vendet perëndimore, fjala ''Allah'' konceptohet pothuaj vetëm si emërtim për Zotin në botëkuptimin e [[feja Islame|fesë islame]]. Por kjo fjalë përdoret edhe nga [[çifutët]] dhe [[Arabët ekrishterët krishterëarabë|të krishterët arabë]] arabofolës në fetë e tyre për të përcaktuar zotinZotin dhe përdoret edhe në [[Bibla|biblënBiblën]] në arabisht.
 
== Prejardhja e fjalës ==
* [[Kritika ndaj fesë islame]]
 
== ReferencaReferencat ==
<references/>
[[Kategoria:Hyjni arabeAllahu]]
 
[[Kategoria:IslamZoti]]
[[Kategoria:PerëndiaTerminologji Islame]]
[[Kategoria:Monoteizëm‏‎]]
[[Kategoria:Hyjni arabe]]
3.800

edits