Dallime mes rishikimeve të "Disk drajv optik"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Sonra Mint zhvendosi faqen Optical disc drive tek Disk drajv optik)
v
 
[[ImageSkeda:ASUS CD-ROM CD-S520-A4 20080821.jpg|thumbparapamje|300px|Nje CD-ROM]]
 
Në informatikë, një '''diskDisk drivedrajv optik''' ''(disk drive optik'', 'ODD'ODD'') është një [[disk drive]] që përdor dritë [[lazeri|laseri]] apo valë elektromagnetike në afërsi të ''spektrit të dritës'' si pjesë e procesit të leximit ose të shkrimit të dhënave në ose nga [[optical disc|disqet optike]]. Disa disqet mund të lexohet vetëm nga disqe, por disqet e kohëve të fundit janë zakonisht të '''lexueshme''' dhe '''regjistruese'''. Regjistruesit janë quajtur nganjëherë '''burners''' ose '''shkruese'''.
 
{{Komponentet themelore të kompjuterit}}
 
[[Kategoria:Komponentet themelore të kompjuterit]]
[[Kategoria:CD]]
[[Kategoria:DVD]]
 
{{Komponentet themelore të kompjuterit}}
[[Kategoria:Komponentet themelore të kompjuterit]]
726

edits