Ndryshimi mes inspektimeve të "Ludwig van Beethoven"

Kth
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.58.48 (diskutimet) në versionin e fundit nga 185.191.166.87.)
Etiketa: Rollback
(Kth)
 
== Fëmijëria ==
Beethoven-i filloi hapat e parë të muzikës nën përkujdesjen edukative të babait të tij i cili ishte i varur nga alkooli dhe që besohet se e ka rrahur gjatë mësimeve. Talenti i tij ishte shfaqur mjaft herët dhe ai kishte mësuar aq sa për të interpretuar në moshën 7 vjeçare. Babai i tij, i cili gjithashtu ishte një muzikant, mundohej që Beethoven-in ta bënte një gjeni si Mozartin në moshën e tij fëmijërore.e vertete
 
== 1779 - 1799 ==