Dallime mes rishikimeve të "Energjia"

125 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Halalallalallalalal (diskutimet) në versionin e fundit nga WikiBayer.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e Halalallalallalalal (diskutimet) në versionin e fundit nga WikiBayer.)
Etiketa: Rollback
* '''Energjia kimike'''
* '''Energjia diellore'''
* '''Energjia e ereszanore etj'''
{{Kryesor|Energjia potenciale}} Është trajtë e energjisë mekanike e kushtëzuar prej pozitës reciproke të trupave ose të molekulave të njëjtit tip. Energji potenciale kanë trupat të cilët janë të aftë të kryejnë punë për shkak të pozitës, p.sh. Teli i lakuar, tjegullat në kulm, librat në rafte etj.
==== Shndërrimi i energjisë ====
* "Energjia është një kënaqësi e amshueshme, dhe kush dëshiron, por nuk vepron, përhap murtajën." [[Uilliam Blejk]]
* "Synimet ju ndihmojnë qe te boheni siftera or tei. " [[Les Braun]].....
 
== Shiko edhe ==
* [[Puna]]
* [[Fuqia (fizikë)]]
* [[Entropia]]
* [[Termodinamika]]
* [[Eksergjia]]
* [[Energjia e lirë]]
 
== Lidhje të jashtme ==