Dallime mes rishikimeve të "Gadishulli Iberik"

v
U kthyen ndryshimet e 146.255.74.91 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.
(→‎Gjeografia: Rregullova gabimet)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 146.255.74.91 (diskutimet) në versionin e fundit nga Klein Muçi.)
Etiketa: Rollback
== Gjeografia ==
 
Edhe pse i rrethuar me ujërat e Oqeanit Atlantik dhe të detit Mesdhe , kufiri natyror i maleve të larta të Pirinejeve e bënë mjaft të izoluar prej Evropës. Malet jo vetëm se paraqesin barrierën relievore, por edhe kufirin klimatik, politik, etnik dhe kulturor. Funksionin izolues të Pirinejeve e zëvendëson atraktiviteti i ngushticës së Gjiblartarit. Asnjë pjesë e Evropës nuk është më afër kontinentit të Afrikës se gadishulli Pirinej. Afërsia, paradispozita e mirë natyrore, roli i portës, qysh herët e ka bërë tërheqëse dhe nëpërmjet kontaktit e ndikimit, bëhet gërshetimi kulturave të dy kontinenteve.Gadishullin Pirinej e përbëjnë shtetet si : [[Spanja]], [[Portugalia]] , [[Andorra]] , [[Gjibraltari]].follow @alijaamar
 
== Klima dhe Relievi ==