Dallime mes rishikimeve të "Komedia"

270 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(+)
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Në kuptimin modern, '''komedia''' (nga greqishtja: κωμῳδία, kōmōidía) eshte një gjini letrare që ka për qëllim të jetë me humor ose zbavitës duke nxitur të qeshura, veçanërisht në teatër, televizion, film, dhe stand-up komedi. <ref name="S,2014">{{cite book|author=Hengen S,|title=Performing Gender and Comedy: Theories, Texts and Contexts|url=https://books.google.com/books?id=XFJ-AgAAQBAJ&pg=PA4|date=2 January 2014|publisher=Taylor & Francis|isbn=978-1-134-38565-2|pages=4–}}</ref>
 
Komedia lindi dhe I zhvillua ne Greqine e lashte.Ashtu si she tragjedia,ajo eshte nje lloj drame qe u zhvillua nga ceremonies popullore.Origjina lidhet me shfaqjet e gezueshme popullore te shoqeruara me kenge e valle
ne ceremonite per nder te perendise se Dionisit
komedi. <ref name="S,2014">{{cite book|author=Hengen S,|title=Performing Gender and Comedy: Theories, Texts and Contexts|url=https://books.google.com/books?id=XFJ-AgAAQBAJ&pg=PA4|date=2 January 2014|publisher=Taylor & Francis|isbn=978-1-134-38565-2|pages=4–}}</ref>
 
==Burimet==
Anonymous user