Dallime mes rishikimeve të "Sllavistika"

110 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
'''Sllavistika''' ose '''Studimet Sllave''' është një fushë akademike e cila merret me studimin e gjuhëve, letërsisë, historisë dhe kulturës sllave. Fillimisht, sllavistët ishin kryesisht gjuhëtar ose filolog që hulumtonin sllavët dhe sllavizmin. Më vonë në këtë fushë janë përfshirë gjithnjë e më shumë historianë, humanistë dhe shkencëtarë të tjerë socialë që studiojnë gjuhët, kulturat dhe shoqëritë sllave. Specialisti i cili merret me studimin e historisë, gjuhëve, letërsive dhe kulturës sllave quhet sllavist.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user