Dallime mes rishikimeve të "Faruk Begolli"

431 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| emri i vërtetë = Faruk Begolli
| ditëlindja = [[14 shkurt]], [[1944]]
| vendlindja = [[Pejë]], [[KosovëMbretëria Shqiptare (1943–44)]]
| ditëvdekja = [[23 gusht]], [[2007]]
| vendvdekja = [[Prishtinë]]
| webfaqja =[http://faruk-begolli.com/ Kolosi i Kinematografise Kosovare]
}}
'''Faruk Begolli''' lindi më(Pejë, [[14 shkurt]] të vitit [[1944]] në [[Pejë]], [[Kosovë]], dhe vdiq më- [[23 gusht]] të vitit [[2007]],) ishteka njëqenë ngaaktor aktorët ei mirënjohur në ish Jogosllavi duke arritur një famë shumë të madhe në mbarë Ballkanin-Jugosllavi dhe me gjerë.famë Ai studioi në Akademinë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin [[1966]]mbarëballkanike.
 
== Biografia ==
U lind në Pejë më 14 shkurt 1944, i biri i kryebashkiakut [[Sefedin bej Begolli|Sefedin bej Begollit]] dhe Elmazes së Jashar Pashës.<ref>{{Cite web|url=https://telegrafi.com/ky-eshte-rrefimi-per-sefedin-begun-babane-e-faruk-begollit/|title=Ky është rrëfimi për Sefedin Begun, babanë e Faruk Begollit|date=2 tetor 2015|website=telegrafi.com|last=Devolli|first=Blendi}}</ref>
 
Studioi në Akademinë e Filmit dhe Teatrit në Beograd dhe diplomoi në vitin [[1966]].
Faruk Begolli ishte gjithashtu një figurë e rëndësishme e Teatrit dhe Kinematografisë Kosovare. Ishte bashkëthemelues i degës së Aktrimi të Fakultetit të Artevetë të Universitetit të Prishtinës, ku edhe punoi si pedagog i lëndës së Aktrimit.
Në vitet e 90-ta ai së bashku me [[Enver Petrovci]]n themeluan Teatrin "Dodona" në Prishtinë, në këtë Teatër ai angazhonte studentët e tij dhe aktorë të tjerë duke inskenuar shfaqje të ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bë Teatri më i njohur në Kosovë gjatë këtyre viteve duke vazhduar deri më tani.
== Regjisor dhe Dramaturg në Teatër ==
 
* [[Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa|''Kur kishe mujtë me m’pa, qysh më kishe pa'']]
* [[Profesor jam talent se jo mahi...|''Profesor jam talent se jo mahi...'']]
* [[Iluzionet e dashurisë|''Iluzionet e dashurisë'']]
* [[Këngëtarja tullace|''Këngëtarja tullace'']]
* '''Dashuritë e Xhorxh Uashingtonit]]''
* '''Mbytma burrin'''
* '''Maturantët'''
* '''Martesa'''
* '''Stjuardesat'''
* '''Mbreti Ibish'''
* '''Hajnat nuk vijnë gjithmonë për të keq'''
* '''Ti, vetëm ti'''
* '''Të lumët na për këtë liri'''
* '''N’dorë e ka deputeti'''
 
=== Filmografia ===
* Proka - (1984)
 
== Shiko edheReferencat ==
<references />
 
== Lidhje të jashtme ==
3.800

edits