Ndryshimi mes inspektimeve të "Aleatët e Luftës së Dytë Botërore"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (GrepfrutAroma zhvendosi faqen Koalicioni Antifashist në Luftën e Dytë Botërore tek Aleatët e Luftës së Dytë Botërore: siç njihet boterisht)
v
<span style="background-color:#C6BDC7; color:black; border:1px solid #000000; text-align:center;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> [[Neutral powers during World War II|Fuqitë asnjanëse]] (dhe kolonitë e tyre)|continent=Evropë|era=Lufta II Botërore}}
[[Skeda:Teheran_conference-1943.jpg|alt=Three men, Stalin, Roosevelt and Churchill, sitting together elbow to elbow|parapamje|Udhëheqësit e Aleatëve të teatrit evropian: Takimi mes [[Josif Visarionoviç Stalini|Stalinit]], [[Franklin D. Roosevelt|Franklin D. Ruzvelt]] dhe [[Winston Churchill|Uinston Çërçillit]] në [[Konferenca e Teheranit|Konferencën e Teheranit]], më 1943]]
'''Aleatët e Luftës së Dytë Botërore '''ose''' Koalicioni Antifashist''' '''nënga Luftënhistoriografia e Dytë Botëroreshqiptare,''' të quajtur '''Kombet e Bashkuara''' prej deklaratës së 1 janarit 1942, ishin vendet të cilat iu kundërvunë së bashku fuqive të Boshtit gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] (1939-1945). Aleatët e promovuan aleancën si përpjekje për të ndaluar agresionin [[Gjermania Naziste|gjerman]], japonez dhe [[Mbretëria e Italisë|italian]].
 
==Histori==
3.800

edits