Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

78 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Historia e kolerës ==
 
Kolera si sëmundje ka filluar të vëzhgohet qe ne kohet e [[lashta]] . Për herë të parë ajo është paraqitur në [[Evropa|Evropë]] rreth vitit [[1831]]. Rreth vitit [[1892]], kolera e shkreton [[Afganistani]]n dhe përhapet në [[Rusia|Rusi]].
 
 
== Sëmundja ==
 
Simptomat e kolerës ndahen në tri stadiume:
# Në fazenfazën e parë, dominon [[diarreja]] dhe [[vjellja|vjellët]] e shpeshta të cilat shkaktojnë dhimbje barku tek i infektuari.
# Në fazenfazën e dytë ([[Exsikkoza]]) si shkak i diarresediarresë dhe vjelljeje të shpeshta paraqitet mungesa e lëngjeve në trupin e njeriut. Kjo shkakton renjen e temperaturës e cila shprehet me ndryshimin e pamjes së fytyrës ku maja e hundës është më e mprehtë, faqet rrinë të vara dhe ndryshimi i ngadalshëm i rrudhave të fytyrës.
# Në fazen e fundit reagon i gjithë trupi me temperaturë të lartë dhe infektuari përmbahet, turbulloset dhe bie në agoni kjo mund të përcillet me një infektim të lëkurës, mushkërive apo ndonjë organi tjetër.
 
Personat me [[Grupet e gjakut|grupin e gjakut]] 0 janë më të ndjeshemndjeshëm dhe më të rrezikuar nga Kolera.
 
== Shkaktari ==
 
== Lidhje të jashtme ==
 
<!-- ... lidhje të jashtme ... -->
 
{{Kujdes-med}}
<!-- ... kategorizim dhe ndëruiki ... -->
 
[[Kategoria:Sëmundje]]