Ndryshimi mes inspektimeve të "Wolfgang Amadeus Mozart"

Shtova permbajtje
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Shtova permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Ai kompozoi mbi 600 vepra , shumica pranuan si kulme simfonike , koncertante , operës dhe muzikës korale . Ai është ndër më të popullarizuarit të kompozitorëve klasikë, dhe ndikimi i tij mbi të mëvonshëm muzikë artit perëndimor është i thellë ; Beethoven i kompozoi veprat e tij të hershme në hijen e Mozart , dhe Joseph Haydn shkroi se " Pasardhësit nuk do të shihnin një talent të tillë përsëri në 100 vjet "
 
Nder 19 operat me te njohura i dallojmi:”Rrembimi nga Saraji”,”Dasma e Figaros”,”Don Zhuani”,”Keshtu bëjnë të gjitha”.
 
== Jeta e hershme ==
Anonymous user