Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

merreshin ashtu
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.209.88 (diskutimet) në versionin e fundit nga 217.73.139.107.)
Etiketa: Rollback
(merreshin ashtu)
 
== Biografia ==
Hrushçov lindi më 15 prill të 1894 në Kalinovka një fshat në [[Rusia|Rusi]] në afërsi të [[Ukraina|Ukrainës]]. Prindërit e tij ishin babai Sergej Hrushçov dhe Nëna Kesina Hrushçov ishin fshatar analfabet Rusë te cilet merrenimerreshin me bageti e bujqësi.
Po Ashtuashtu ata kishin edhe një vajzë më të vogël se Hrushçov e cila ishte Irna. Hrushçovin, prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të [[Ukraina|Ukrainës]].
Hrushçov duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat.
 
Anonymous user