Dallime mes rishikimeve të "Gjon Shllaku (frat)"

v
v
{{Leter mbiemri| Shllaku }}
{{Leter ditëlindje| [[27 korrik]] [[1907]] }}
{{Leter vendlindje| [[Shkodra|Shkodër]], [[Shqipëria|ShqipëriPerandoria Osmane]] }}
{{Leter ditëvdekje| [[4 mars]] [[1946]] }}
{{Leter vendvdekje| [[Shkodra|Shkodër]], [[Shqipëria|ShqipëriQeveria Demokratike e Shqipërisë]] }}
{{Leter nacionaliteti| Shqiptare shqiptar}}
{{Leter profesioni|meshtar, Publicistarsimtar, publicist}}
{{Leter Tabela Fund}}
 
'''Gjon Shllaku''' ([[Shkodra|Shkodër]], [[27 korrik]] [[1907]] - [[4 mars]] [[1946]]) ka qenë frat françeskan, mësues, publicist, drejtor i të përkohshmes françeskane ''[[Hylli i Dritës]],'' dhe me marrjen e pushtetit nga regjimi komunist qe një periudhë të shkurtër anëtar i [[Fronti Nacional-Çlirimtar|Frontit Nacional-Çlirimtar]], por më pas u dënua me pushkatim.
 
Hapja e procesit dioqezan për [[lumnimi|lumnimin]] e tij, u shpall më 10 nëntor të viti 2002, nga prefekti i asokohshëm i Kongregatës për Ungjillëzimin e Popujve, kardinali Kreshencio Sepe, gjatë kremtimit të Eukaristisë, në katedralen e Shkodrës. Lumnimi dhe pranimi si shenjtor, pjesë e [[Martirët e Shqipërisë|Martirëve të Shqipërisë]], ndodhi më 5 nëntor 2016, në sheshin para [[Katedralja e Shën Shtjefnit|katedrales së Shën Shtjefnit]] në Shkodër.<ref name="Flocchini">{{cito lajm|last1=Flocchini|first1=Emilia|title=Beati Martiri Albanesi (Vincenzo Prennushi e 37 compagni)|url=http://www.santiebeati.it/dettaglio/96474|accessdate=6 October 2017|agency=Santiebeati}}</ref>
== Biografia ==
IshteU birilind më 27 korrik 1907 në Shkodër, i Loros dhe Marë Ashtës, në pagëzim i dhanë emrin Kolë.<ref>{{Cite book|title=Provinça Françeskane Shqiptare|last=Kurti|first=Donat|publisher=Botime Françeskane|year=2003|isbn=99927-789-1-1|location=Shkodër|pages=125|quote=Joannes (P) Nicolaus Shllaku, f. Laurentii et Mariae Ashta, n. Shkodrae, d. Shkodrensis 27 Jul. 1871 [...].|authorlink=Donat Kurti}}</ref> Ende i vogël hyri në kolegjin françeskane të qytetit., ku kreu filloren e gjimnazin e ultë. U krezmua më 23 maj 1917 nga Dioqeza e Shkodrës. Në noviciat në [[Troshan]] hyri ditën e [[Shën Françesku]]t, më 4 tetor 1922. Kushtet e para rregulltare i dha më 5 tetor 1923, po në Troshan. Më 13 shtator 1928 i dha kushtet e përjetshme, duke ndërruar emrin dhe duke u quajtur kësodore Gjon. Kreu shkëlqyeshëm liceun "[[Illyricum (shkollë)|Illyricum]]" dhe kursin e filozofisë në atdhe, dhe për studimet e larta u dërgua në [[Holanda|Hollandë]] për teologji; siç ishte praktikë e atëhershme të dërgoheshin jashtështeti. U shugurua meshtar më 15 mars 1931. U dërgua nga Provinciali i atëhershëm françeskan, P. V. Prennushi OFM të vazhdonte studimet në Universitetin e Louvain-it, së pari në degën e shkencave dhe më tej në histori dhe filozofi. Doktoroi në Universitetin e Sorbonës në [[Paris]] (1936-1937) për filozofi, me temën "Aktualizmi i [[Giovanni Gentile|G. Gentile]]".
 
Mbas doktorimit kthehet në atdhe duke u përfshirë në trupën mësimore të shkollës që e gatiti për universitet. Pak mbrapa, posë filozofisë, mori përsipër të japë orë frëngjishteje.
3.800

edits