Ndryshimi mes inspektimeve të "Algjebra"

2 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Adding: gl:Algebra)
'''Algjebra''' studion strukturat algjebrike ([[Teoria e grupeve|Grupet]], [[Unazat]], [[Trupat]], [[Hapsirat vektoriale]], etj.). Me ndihmën e saj bëhet zgjedhja e [[Ekuacione]]ve dhe sistemeve të Ekuacioneve. Në algjebren lineare shqyrtohen [[Matricat]] dhe [[Detirminantet]]. Me teorinteorinë e [[Galois]]-it, bëhet shqyrtimi i problemeve gjeometrike në mënyrë algjebrare.
 
==Numrat real==
Anonymous user