Kriprat minerale: Dallime mes rishikimesh

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Rreshti 1:
Kriprat Minerale jane perberes te domosdoshem te indeve kalciumi. Mer pjese ne ndertimin e kockave,dhembjeve kontraktimin emoskular {sidomos te zemres},mpiksjen e gjakut absorbimin e vit. B12 akvitetin e enzimave percimin nevror.Perthithet ne pranin e vit D.Mungesa jep :Ricket ,tetani ,dentim te rritjes sidomos dhembjeve dhe kockave. Gjendet ne
produktet e qumshit,verdhen e vezes,sardele,soy,zarzavatet e thara.Pervec ujit rol te madh ne jeten e qelizes luajne edhe kriprat minerale . Mungesa apo sasia e tepert e tyre mund te ndikojn ne crregullime teproceseve te jetes po ashtu mund te shkaktojne edhe vdekjen e qelizave.Sasia e kriprave minerale nuk eshte e njejte ne te gjithe organizmat ese gjalles.
Kari dhe pidhi jane shoke se bashku luajne top
 
[[Kategoria:Kimi-cung]]
Anonymous user