Ndryshimi mes inspektimeve të "Kapadokia"

123 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(bosh)
v
'''Kapadokia''' ({{lang-tr|Kapadokya}}, {{lang-el|Καππαδοκία}}) është një rajon në Evropën Qendrore [[Anadolli|Anadoll]] në [[Turqia|Turqi]]. Zona, e njohur si Kapadokia, përfshin sot
kryesisht krahinat Nevşehir, Niğde, [[Provinca Aksaraj|Aksaray]], Kayseri dhe Kirsehir. Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia, vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi [[UNESCO]] [[Vende të trashëgimisë botërore|World Heritage Site]] në 1985. Një tjetër karakteristikë e veçantë një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu, të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960. Qytete të tjera të njohura janë Urgup dhe [[Avanos]].
[[Skeda:Karamanlidika.jpg|parapamje|''[[Mashallá|mashallah]]'' me shkrimin grek (MAΣAΛAΧ) ne kishen [[Turqit|turke]]]]
 
== Historia ==
726

edits