Ndryshimi mes inspektimeve të "Karsti"

33 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 26 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q625139 (translate me))
# Mbulesen e varfër bimore dhe si rrjedhim ujerat veprojnë direkt mbi shkëmbin gëlqeror.
# Kushtet topografike, kushtet me te pershtatshme i kane terrenet e sheshta,pllajat,shpatet e buta, kreshtat e sheshta te maleve.
# Lartesia absolute,me i zhvilluar është karsti ndërmjet lartësive 600-2000 m mbi nivelin e detit. Sipër lartësisë 2000 m proceset karstike dobësohen për shkak të pakësimit të rreshjeve dhe ngrirjes së ujrave.Në pjesët e larta të maleve është mjaft i përhapur nivokarsti (karsti i dëbores). Poshtë lartësisë 600 m,është mjaft i përhapur karsti i fshehur.zysha e gjeokrafis na cau karin.
 
 
{{gjeo-cung}}
Anonymous user