Dallime mes rishikimeve të "Ivo Lola Ribar"

137 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Ivo Lola Ribar Ilok.jpg|120px|right]]
'''Ivo Lola Ribar''' (1916—1943), filozofë dhe jurist, ishte aktivist në revulucionin komunist në Jugosllavi, kroat nga Kroacia.
 
Ivo Lola Ribari ishte organizator dhe më vonë drejtues i lëvizjes revulucionare komuniste të rinis dhe studentëve në Jugosllavi. Ai u bë i njohur për publikun gjithëshqiptarë me rastin e dekorimit të tij nga ana e komunistve në Shqipëri, me "Urdhrin e Heroit Kombëtar" dhe me "Urdhrin e Flamurit".<ref>[http://www.korrieri.com/index.php/editorial/3418.html Arben SALIU në gazeten "Korrieri" në artikullin : "ROKADA E DEKORIMEVE SHQIPTARO-JUGOSLLAVE"]</ref><ref>{{Cite book|title=Shqipëria dhe tokat e lirueme (1939-1946)|last=Gurakuqi|first=Romeo|publisher=Jozef|year=2018|isbn=9928-241-84-8|location=Durrës|pages=1162|ref=harvnb}}</ref>
==Referencate==
==Burimi i të dhënave==
<references/>
{{heroHero i Popullit|state=collapsed}}
 
[[Kategoria:Lindje 1916]]
[[Kategoria:Vdekje 1943]]
[[Kategoria:Heronj të Popullit]]
[[Kategoria:Komunistë]]
[[Kategoria:Kroatë]]
[[Kategoria:Partizanë]]
3.800

edits