Dallime mes rishikimeve të "Letërsia e Rilindjes Kombëtare"

 
== Shkrimtarët ==
Figura më e shquar e kësaj periudhe është padyshim, [[Naim Frashëri]], autor i poemës "Bagëti e Bujqësi„ i "Historisë së [[Skënderbeu]]t„ dhe i shumë poezive të tjera patriotike, lirike e [[Filozofia|filozofike]]. Figura të tjera të shquara janë [[Zef Skiroi]], [[Jeronim de Rada]], [[Andon Zako Çajupi|A. Z. Cajupi]], [[Gavril Dara i Riu]], [[Ndre Mjeda]], [[Asdreni]] etj.
 
Letërsia e Rilindjes shënon një etapë të re në historinë e letërsisë [[Shqipëria|shqiptare]]. Ajo shënon kalimin nga [[Letërsia e vjetër shqiptare|letërsia me brendi fetare e karakter didaktik]], në letërsinë e re shqiptare, në letërsinë e mirëfilltë [[arti]]stikeartistike, duke hedhur në të njëjtën kohë edhe bazat e gjuhës sonë letrare kombëtare.
 
== Shih edhe ==
Anonymous user