Dallime mes rishikimeve të "Ahqami"

97 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
 
{{Islam}}
'''Ahqame''' ([[arabisht]]: ''aḥkām'' أحكام‎ "provisionët", pluraliteti nga ''ḥukm'' حُكْم) janë obligimet, lejimet dhe ndalimet sipas [[sheriati]]t. Sheriati Islam që është ligj jete për çdo mysliman përqendrohet në përcaktimin e rregullit jetësorë jo vetëm të myslimanëve por të gjithë njerëzimit në përgjithësi. Ligjet e qarta dhe direkte të paraqitura në [[Kurani|Kur'an]] dhe [[Sunneti|Synnet]] janë universale për tëgjitha vendet dhe kohërat, kurse të tjerat janë ato që janë të tërthorta, të përgjithshme përmes të cilave duhet nxjerr ligjet për kohën përkatëse
 
Obligimet, ndalimet e veprave të individëve sipas sheriatit, ndahen në këto lloje :
726

edits