Ndryshimi mes inspektimeve të "Parameci"

4 bytes removed ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Rregulla gabimet)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
'''Parameci''' është një protozoarë (parashtazorë).
 
Është perfaqesuesi kryesor i qerpikoreve (ciliate ) .
 
Leviz me ane te qerpikeve te shumte qe dalin nga trupi i tij .
 
Qerpiket sherbejne për te levizur dhe për te shtyre ushqimin drejt një hapesire te vogel ne forme hinke .
 
Ne fundin e saj formohet një fshikez ku futen ushqimet .
 
Fshikeza futet brenda trupit dhe ushqimet treten brenda saj .
 
Te tille protiste jetojne ne mjedise te ndotura dhe nuk shkaktojne sëmundje dhe shumohet me ndarje .
 
Te tille protiste jetojne ne mjedise te ndotura dhe nuk shkaktojne sëmundje dhe shumohet me ndarje
[[Kategoria:Biologji]]
[[Kategoria:Kafshë]]