Dallime mes rishikimeve të "Komedia Hyjnore"

10 bytes added ,  3 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(U kthye versioni 1950339 i bërë nga 31.22.58.81 (diskutimet) vandalizëm)
Etiketa: Undo
[[File:Alighieri - Divina Commedia, Nel mille quatro cento septe et due nel quarto mese adi cinque et sei - 2384293 id00022000 Scan00006.jpg|thumb|''Comencia la Comedia'', 1472]]
'''Komedia Hyjnore''' (Divina Commedia) është vepra madhore e poetit, shkrimtarit dhe politikanit italian [[Dante Aligieri]], një prej teksteve kyç të [[Letersia e Rilindjes Evropiane|letërsisë perëndimore]]. Vetë Dantja e pati quajtur librin thjesht Komedi, "Commedia," dhe duket se prapashtesa Divina (hyjnore) iu vu librit prej një[[Giovanni botuesiBoccaccio]] venecianne veprën veprëse tij shekullin''"[[Trattatello ein laude di gjashtëmbëdhjetëDante]]"''.
 
Vepra paraqet një alegori epike trekëndëshe të shpirtit njerëzor dhe një monument ku Dantja ngriti, me fantazinë e tij të mrekullueshme, mbretërinë e botës së përtejme. Me fjalë të tjera është një përshkrim i udhëtimit fantastik të autorit nëpër tri mbretëritë e përjetshme: [[Ferri|Ferr]], [[Purgatori|Purgator]] dhe [[Parajsa|Parajsë]]. Gjatë këtij udhëtimi imagjinar, që zgjati vetëm 7 ditë--nga 18 deri në 25 prill 1300 (java deri në ditën e Pashkëve)--autori provoi të përshkruajë gjendjen e shpirtit të njeriut pas vdekjes.