Dallime mes rishikimeve të "Policia e Shtetit"

policisë shkruan gabim policië
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 185.120.36.100) dhe riktheu rishikimin 1738009 nga Ранко Николић)
(policisë shkruan gabim policië)
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Krijimi i [[Policia|Policisë]] shqiptare lidhet me [[Pavarësia|shpalljen e Pavarësisë]] dhe krijimin e shtetit shqiptar ([[1912]]) kur më [[13 janar]] [[1913]], [[Qeveria e Përkohshme e Vlorës]], mori vendimin për krijimin e [[Forcat e Rendit|Forcave të Rendit]]
 
Gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]] strukturat e policisë dhe xhandarmërise kombëtare u copëtuan dhe u profilizuan sipas modeleve të forcave pushtuese ([[austro-humgareze]], [[franceze]], [[italian]]e, etj.). Në [[Krahina Autonome e Korçës|Krahinën Autonome të Korçës]] u krijua [[prefektura e policisë]] dhe zyrat e policisëpolicië në qarqe.
 
Pas [[Kongresi i Lushnjes|Kongresit të Lushnjes]] ([[1920]]-[[1924]]), pati organizime dhe zhvillime të reja në fushën e policisë. Në tetor 1920 u miratua organika e re e policisë së pergjithshme (me 210 vetë).
Anonymous user