Hape menynë kryesore

Changes

168 bytes added ,  5 muaj më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Tirana with Dajti 2009.jpg|parapamje|290px|[[Tirana|Qyteti i Tiranës]] dhe [[Mali i Dajtit|Dajti]]]]
'''Qyteti''', antikisht '''Shehri''', është një qendër e madhe banimi, ku zhvillojnë veprimtarinë e tyre një varg institucionesh politike, shoqërore, administrative, kulturore dhe ndërmarrjesh industriale dhe tregtare.Qyteti diferencohet si lokaliteti i cili ka shum funksione si ato administrative , prodhuese e sherbyese.Qytetet jane qendra te medha arsimore , shendetsore e kulturore
 
== Historia e ndërtimit të qyteteve ==
Anonymous user