Ndryshimi mes inspektimeve të "Spektri"

1 byte removed ,  1 vit më parë
u
v (Bot: Migrating 54 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q133139 (translate me))
(u)
 
'''Spektri''' është gjendje e pakufizuar e një bashkësie vlerash e cila ndryshon në një kontinuumkontinum. Për herë të parë kjo fjalë është përdorur në optikë për ta shpjeguar dukurinë e [[Ylberi|ylberit]] dhe gjatë zbërthimit të [[Drita|dritës]] në ngjyra të dukshme duke përdorur prizmin. Më vonë fjala spektër mori kuptim më të gjerë dhe shfrytëzohet edhe në fusha tjera të dijes dhe shkencës.
 
{{cung}}
Anonymous user