Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

43 bytes added ,  3 vjet më parë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.135.75 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketa: Rollback
Disa viruse kanë një veshje të jashtme, që qëndron mbi kapsid, që quhet envelope, peplos, mantel apo perikapsid.
Thërrmijat virale apo virionet paraqesin në sipërfaqen e tyre antireceptorë që njohin dhe lidhen me receptorët e pranishëm në qelizat shënjë.
Viruset jane te perbera dhe nga citoplazma.
 
=== Acidi nukleik ===