Ndryshimi mes inspektimeve të "Stefan Dushani"

44 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
'''[[Stefan (titull)|Stefan]] Urosh IV Dushan Nemanjiqi''' ([[Gjuha serbe|serbisht]]: Стефан Урош IV Душан Немањић; 1308 – 20 dhjetor 1355) i njohur edhe si''' Dushani i Fuqishëm''' ([[Gjuha serbe|serbisht]]: Душан Силни) , ishte Mbret i [[Serbia|Serbisë]] nga 8 shtatori 1331 dhe Perandori i Serbëve dhe Grekëvekurse nga 16 prilli 1346 deri në vdekjen e tij u vetëshpall Perandor dhe Autokrat i Serbëve, Bullgarëve, Grekëve dhe Shqiptarëve. Dushani pushtuarpushtoi një pjesë të madhe të [[Evropa juglindore|Evropës juglindore]], duke u bërë një nga mbretërit më të fuqishëm të epokës. Ai miratoi kushtetutën e [[Perandoria Serbe|Perandorisë serbe]], e njohur si ''[[Kodi i Dushanit]]'', ndoshta vepra letrare më e rëndësishme e mesjetës së Serbisë.
 
==Bibliografia==
3.727

edits