Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 82.114.94.69 dhe 178.175.28.181) dhe riktheu rishikimin 1943757 nga Βατο
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 82.114.94.69 dhe 178.175.28.181) dhe riktheu rishikimin 1943757 nga Βατο)
'''Evropa Perëndimre''' është regjioni më i zhvilluar i Evropës. Përbëhet nga gjashtë shtete të Unionit Evropiann dhe Monakos. [[Skeda:Western-Europe-map.png|300px|parapamje|djathtas| Evropa Perëndimore]][[Mbretëria e Bashkuar]], [[Irlanda]], [[Holanda]], [[Belgjika]], [[Luksemburgu]], [[Franca]], [[ Monako ]] dhe [[ Korsika ]].
emrat e maleve,deteve,dhe kanaleve
 
== Pozita gjeografike ==
 
=== Hidrografia ===
Evropa Perëndimore ka një rrjetë të dendur të lumenjve, me mjaft ujëra që rrjedhin ngadalë. Lumenjtë më të njohur janë: Temza, Sena, Shelda, Loara Garona, Masi etj.Poshtu edhe banoret e Holandes dhe Blegjikes jan ne luft me detin sepse ka me shum uje sesa toke .
 
== Demografia ==