Ndryshimi mes inspektimeve të "Rikard Ljarja"

15 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
[[Skeda:Rikard Ljarja.jpg|thumb|250px]]
''' Rikard Ljarja''' lindi më ([[1 prill]] [[1943]] në [[Shkodër]],) është një [[aktor]] i [[teatri]]t dhe [[kinema|kinemasë]] shqiptare.
 
Në [[1960|vitin 1960]] mbaroi maturën në Shkodër kurse në [[1965|vitin 1965]] u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit "[[Aleksander Moisiu|A. Moisiu]]", [[Tiranë]].
 
Për tetë vite, pas diplomimit, punoi aktor i teatrit në [[Teatri "Migjeni"|Teatrin "Migjeni"]] në Shkodër. Prej [[1973|vitit 1973]] deri [[1996|në vitin 1996]] ai ishte aktor, [[skenarist]] dhe [[regjisor]] i filmave të prodhuar nga [[kinostudio]]t. Prej [[1996]] deri [[2002]], kur doli në pension, ishte drejtor artistik në [[Radio Televizioni Shqiptar|televizionin publik]] shqiptar.
 
== Filmografia ==
{{imdb emri|id=0488233|emri=Rikard Larja}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Regjisorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1943]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]
[[Kategoria:BiografiNjerëz shqiptarëshnga Shkodra]]
3.800

edits